Význam sacharidov

Cukor a jeho vplyv na naše zdravie

Sacharidy sú súhrnný názov pre všetky uhľohydráty, to znamená komplexné sacharidy – škroby, ktoré nie sú sladké a sú to veľké molekuly, ktoré sa skladajú z menších molekúl glukózy. Ich zdrojom sú obilniny, zemiaky, kukurica, ale aj strukoviny.

Ďalej sú to jednoduché sacharidy – cukry, ktoré sú sladké a skladajú sa teda buď iba z jednej molekuly cukru, teda monosacharidy (glukóza, fruktóza, galaktóza), alebo z dvoch molekúl cukru, teda disacharidy (sacharóza, laktóza, maltóza).

Monosacharidy sú predovšetkým v ovocí (fruktóza) a v hrozne (glukóza), ale aj v mlieku (glukóza, galaktóza). Disacharidy sú v cukrovej repe a cukrovej trstine (sacharóza). Vláknina je tiež súbor sacharidov, ktorých spoločnou vlastnosťou je to, že sa v tenkom čreve nevstrebávajú a v hrubom čreve pôsobia na črevnú peristatiku, alebo podporujú rast črevnej mikroflóry.

Sacharidy môžeme rozdeliť aj podľa glykemického indexu (GI). GI hovorí o tom, ako rýchlo sa cukry – sacharidy – vstrebávajú z čreva do krvi a ako nám po jedle zvýšia hladinu krvného cukru – glykémiu. Predstava, že iba jednoduché (rýchle) cukry nám významnejšie zvyšujú hladinu krvného cukru sa nezakladá celkom na pravde. Rovnako aj niektoré druhy komplexných nesladkých sacharidov (tzv. pomalých cukrov) môžu významne zdvihnúť hladinu krvného cukru.


Metabolicky je výhodnejšie, keď sa sacharidy vstrebávajú pomalšie a dlhodobejšie. Preto sa odporúča, aby prevažná časť príjmu sacharidov pokryla komplexnými sacharidmi s obsahom vlákniny (celozrnné škrobové potraviny) a menšia časť (asi 10% z denného energetického príjmu) môže byť tvorená jednoduchými cukrami. Z toho vyplýva, že v rámci zdravej životosprávy sa príjem jednoduchých cukrov nezatracuje, je ale potrebné ho konzumovať v správnej miere. Nadmerná konzumácia jednoduchý cukrov má totiž za následok ukladanie veľkého množstva tuku a tým zvyšovanie hmotnosti.

Pre chudnutie platí, že pokiaľ chcete schudnúť zdravo, neznamená to, že by ste mali príjem cukrov obmedziť na nulu. Tak ako som písal 10% denného energetické príjmu môže byť tvorená aj jednoduchým cukrom. Pri drastickom chudnutí, kedy sa príjem cukrov u niektorých druhov diét obmedzuje na minimum (dukanova diéta, atkinsonova diéta) môže nastať v budúcnosti jo-jo efekt.

Kliknite a odošlite svoj názor


Submit your review
* Required Field

Ako schudnúť
Žilina ŽilinaSR01001 Slovensko 
 • 0907528292
Share/Bookmark

Komentáre sú deaktivované

jozef on September 27th 2012 in Výživa

Comments are closed.

www.akoschudnut.eu