Tuky

Tuky sú veľmi významnou zložkou našej potravy. Sú najkoncentrovanejšou formou energie pre ľudské telo. Tvoria akúsi rezervu pre naše telo. 1 g tuku obsahuje 9 kalórií, 1 g cukru obsahuje 7 kalórií a 1 g bielkovín obsahuje 4 kalórie. Bunky tela získavajú energiu hlavne spaľovaním tukov a cukrov. Ale nie všetka energia z potravín, ktoré skonzumujeme je telom využitá. Preto pre chudnutie určite platí príjem energie musí byť nižší ako jej výdaj.

Všetok tuk (100%), ktorý sme do tela dostali v strave a nespálil sa, tak sa v tele uložil. Napríklad u cukrov je to len 75% a u bielkovín sa prebytok vo forme tukov skoro vôbec neukladá.

Naše telo tuky potrebuje aj na správne a zdravé chudnutie. Tuky sú súčasťou buniek a dôležitým nástrojom pre mnoho látok nezbytných pre fungovanie nášho organizmu. V tukoch rozpustné vitamíny by sa bez tukov nedostali do krvného obehu. Veľmi dôležitý je správny výber tukov.  Za zdravé  tuky na chudnutie sú považované tuky, ktoré sa nazývajú nenasýtené.  Sú rastlinného pôvodu a mali by tvoriť asi 80% našej spotreby tukov.  Kvalita tukov sa tepelným spracovaním výrazne mení k horšiemu.  Tepelne spracované tuky je možné pokladať za toxíny.  Živočíšne tuky sú nasýtené a spôsobujú mnoho zdravotných problémov. Napríklad až 90% cholesterolu si telo vyrába samo.

Takže ako schudnúť  bez rizika zdravotných problémov? Znížiť príjem nasýtených tukov a zvýšiť príjem nenasýtených tukov v strave. Chudnutie teda nie je len dočasnou záležitosťou ale celkovou zmenou životného štýlu.

Viac článkov v kategórii:

Ďalšie články ako schudnúť  čítajte TU

Kliknite a odošlite svoj názor


Submit your review
* Required Field

Ako schudnúť
Žilina ŽilinaSR01001 Slovensko 
 • 0907528292
Share/Bookmark

Komentáre sú deaktivované

jozef on August 18th 2010 in Chudnutie

Comments are closed.

www.akoschudnut.eu