Delená strava

Snáď jedna z najoblúbenejších diét, aká vôbec existuje je delená strava. Určite ste o nej počuli alebo ste ju sami vyskúšali. Čo to vlastne znamená delená strava a aký je jej princíp?


Základným predpokladom fungovania delenej stravy je ten, že pri trávení sa rozdielne správajú sacharidy a bielkoviny, a preto je ich potrebné pri konzumácii “deliť”. Z tohho teda vyplýva aj jej názov delená strava. Otázne je či je tento predpoklad správny. Nech už správny je alebo nie určite platí, že dodržiavaním delenej stravy odľahčíte trávaniu, hlavne z dôvodu, že táto diéta výslovne prikazujem konzumáciu celozrnných výrobkov a množstva zeleniny. Preto ak ste doteraz konzumovali málo zeleniny a začnete držať delenú stravu je otázne či budete chudnúť na základe tejto diéty, alebo na základe väčšieho prísunu zeleniny a vlákniny v nej.

Ako teda rozdeliť potraviny?

Tak ako som spomýnal základ je rozdeliť potraviny na bielkoviny a sacharity. Teda nasledovne:

Sacharidy: múka, cestviny, ryža, zemiaky

Bielkoviny: mäso, vajcia, syry, mliečne výrobky

Zelenina a ovocie

Tieto skupiny potravín môžete kombinovať nasledovne: bielkoviny a zelenina, sacharidy a zelenina

Čo nemôžete kombinovať: ovocie a zelenina, sacharidy a bielkoviny

Ako môžete kombinovať potraviny v rámci delenej stravy uvádzame v nasledovnej tabuľke

Celkové hodnotenie

Prečo ÁNO:

V podstate princíp delenej stravy Vám ublížiť nemôže (na rozdiel od iných diét). Podľa môjho názoru je to skôr princíp stravovania vhodný na udržanie hmotnosti ako na chudnutie, aj keď veľa ľudí vďaka delenej strave schudne. Delenú stravu si radšej len vyskúšajte a ak Vám takýto spôsob výberu potravín a stravovania bude vyhovovať a Vy budete ochotný ho dodržiavať skutočne dlhodobo, potom si povedzte ÁNO.

Prečo NIE:

Čo je ale na delenej strave problematické je vytrvalosť. Sú ľudia, ktorí sa takýmto spôsobom stravujú dlhodobo a vyhovuje im to. Problém je v tom ak delenú stravu držíte len určitý čas a potom svoje stravovanie znovu zmeníte späť. V takom prípade je veľmi pravdepodobný jo-jo efekt.


V prípade, že nebudete rozhodnutý držať delenú stravu dlhodobo radšej s ňou ani nezačínajte a nájdite si iný spôsob ako schudnúť.

Kliknite a odošlite svoj názor


Submit your review
* Required Field

Ako schudnúť
Žilina ŽilinaSR01001 Slovensko 
 • 0907528292
Share/Bookmark

Komentáre sú deaktivované

jozef on November 10th 2012

Comments are closed.

www.akoschudnut.eu