Pomoc! Moje deti trpia nadváhou!

Ak ste začali panikáriť, že Vaše dieťa trpí nadváhou, nie ste sami. Dnešná mládež je obéznejšia, než kedykoľvek predtým, a rodičia začínajú prepadať panike. Prečo sú naše deti tak veľké, a čo by sme mali robiť? Prvý krok je uvedomiť si, že Vaše dieťa trpí nadváhou a potrebuje schudnúť.

Detská obezita je popisovaná ako epidémia. Zdravie našich detí je v ohrození, pretože obezita vplýva u detí na stav kardiovaskulárneho systému, endokrinného systému, a dokonca ovplyvňuje aj duševné zdravie. Diabetes mellitus 2. typu, depresie a nízke sebavedomie, sú len špičkou ľadovca, pokiaľ ide o problémy detí s nadváhou.

Je iróniou, že aj tento problém a jeho riešenie tohto ťažkého problému má jednu jednoduchú rovnicu. Príjem energie vs. výdaj energie. Keď je spotreba energie nízka, alebo príjem veľmi vysoký, tak výsledkom je ukladanie tukov. Stručne povedané, naše deti jedia príliš veľa a pohybujú sa veľmi málo. Ako rodičia však musíte prijať zodpovednosť za tento stav. Nie je to otázka dedičnosti je to otázka návykov v stravovaní a životnom štýle Vášho dieťaťa, a tieto návyky (chtiac či nechtiac) Vaše dieťa získalo od VÁS. A samozrejme, že tieto návyky si ponesie do dospelosti a odovzdá ďalej svojim deťom. Je preto najvyšší čas tieto návyky zmeniť.

Problém: Rodičia sú dnes viac v práci než kedykoľvek predtým, prechádzajú hektickým pracovným tempom s pohodlnosťou reštaurácií a rýchleho občerstvenia, ktoré  číhajú na každom rohu, nielen na Vás, ale aj na deti. Naše deti jedia viac vyprážané, viac sladkostí, než sme jedli my keď sme boli deťmi. Tieto potraviny majú príliš kalórií, ktoré vedú k priberaniu na váhe.

Riešenie: Urobte si čas na vyhodnotenie stravy vašich detí. Jedia tri vyvážené jedlá denne? Jedia aspoň 5 porcií ovocia a zeleniny denne? Ako často konzumujú vyprážané? Skutočne potrebujú toľko sladkých potravín? Urobte si čas pre plánovanie spoločného stravovania ako rodiny. Naplánujte si dopredu, čo budete variť a nekupujte zbytočnosti.

Problém: Počítače, video hry, a satelitné TV sú najnovšie a najväčšie detské hračky. Kto má čas hrať sa vonku, keď sa chystáte poraziť najťažšia úroveň novej videohry, alebo sledujete svoj obľúbený program. Naše deti majú menej fyzickej aktivity a sú viac sedavé než ktorákoľvek generácia predtým.

Riešenie: Obmedzte čas, ktorý vaše deti strávia pri počítači alebo TV. Prihláste svoje deti do miestneho športového tímu, aby mohli behať a byť aktívny s ostatnými deťmi. Vezmite celú rodinu do parku na víkend, namiesto sedenia pred televíziou.

Ako rodič máte obrovskú zodpovednosť učiť svoje deti zdravým návykom, ktoré vedú k dobrému zdraviu skôr ako bude neskoro. Pretože pokiaľ to nenaučíte svoje deti vy, tak sa to nenaučia ani v škole a ich budúcnosť bude spojená s nadváhou a zdravotnými problémami. Deti, ktoré sú obézne, majú väčšiu šancu zostať obézne v dospelosti, čo výrazne zvyšuje pravdepodobnosť výskytu závažných zdravotných problémov. Hovorte s deťmi o svojich stravovacích návykoch, a druhov činnosti, informovať ich o čo je dobré a čo zlé.

Kliknite a odošlite svoj názor


Submit your review
* Required Field

Ako schudnúť
Žilina ŽilinaSR01001 Slovensko 
 • 0907528292
Share/Bookmark

Komentáre sú deaktivované

jozef on Júl 11th 2011 in Výživa

Comments are closed.

www.akoschudnut.eu